Site Loader

Geleceğin para birimleri olarak görülen kripto paralar 21. yüzyılın en popüler yatırım araçlarıdır. Peki kripto paralarla daha önce ilgilenmeyen birisi bunlara yatırım yapmaya nasıl başlayabilir?

Hobi olarak mı yoksa profesyonel olarak mı yatırım yapmalı?

Günümüzde birçok varlığın internet üzerinde satın alınması mümkün olduğundan birçok uluslararası piyasaya erişim oldukça kolaydır. Tam zamanlı çalışan ve çocuğu olan kişiler bile kendilerine uygun bir piyasa seçerek yatırım yapmaya başlayabilirler.

Ancak bu yatırım işlemlerinin kolay olduğu anlamına gelmez. Tam aksine yatırım karmaşık bir süreçtir. Tercihinize bağlı olarak yatırım tam zamanlı bir iş haline gelebileceği gibi ek gelir sağlayan ek bir iş olarak görülebilir.

Tam zamanlı çalışan başarılı ve yüksek gelir kazanan yatırımcıların sadece yatırım bankaları için çalıştıkları düşünülür ancak bu doğru değildir. Başka bir yanılgı da yatırım yapmak için büyük bir sermayeye ve boş zamana ihtiyaç olduğu kanısıdır. Alternatif çözümler de bulunmaktadır.

Büyük ihtimalle en kolay olan ilk seçenek evden çalışmaktır. Bu seçenek oldukça esnektir ve günlük yaşantınızı çok fazla etkilemez. Ancak, evden daytrading yapmak büyük sermaye getiren bir yatırım çeşididir. Bunun nedeni, borsada her gün işlem yapan bir yatırımcının en az 25 000$ sermayeye sahip olması ve bu sermayeyi sürekli bu seviyede tutması gerekmektedir. Hesap bakiyesi bu minimum miktarın altına düştüğünde günlük işlem yapma olanağı ortadan kalkacaktır. Bu olanağı tekrar elde etmek için nakit veya değerli kağıt yatırması gerekmektedir.

Bu nedenle evden ticaret yapmak isteyen kişiler genelde kripto paralar gibi büyük sermaye gerektirmeyen başka varlıklara yönelmektedirler.

Modern yatırım araçları –  kripto paralar

Kripto paraya yatırım, 2013 yılında büyük şirketlerin kripto paraları birer yatırım aracı olarak analiz etmeye başlamaları sonrasında ilgi çekmeye başlayan oldukça yeni bir yatırım yöntemidir.  Bu yatırım türüne gösterilen ilginin iki ana nedeni bulunmaktadır: yüksek kar potansiyeli ve e-paranın diğer varlıklardan farklı bir şekilde parayla satın almak yerine “kazılarak” elde edilmesi. 

Zaman geçtikçe dijital paraya yatırım da değişime uğramıştır. Konu, teknoloji tutkunlarının yanı sıra yatırım spekülasyonu uzmanlarının da ilgisini çekmeye başlamıştır. Bunlar Forex işlemlerinin yerine Bitcoin işlemlerine yönelmeye başlamışlardır. En büyük çevrimiçi dijital para borsaları tarafından alınan komisyon oranları git gide azalmış, bu da dijital para satış bürolarının popülerliklerinin azalmasına yol açmıştır. Bitcoin’in fiyatı rekor üzerine rekor kırmaya başladığında kripto para konusu ana akım medyada işlenmeye başlanmış ve bu yatırım türüne duyulan ilgi artmıştır. Bitcoin balonu sonunda patlamış ve kazı işlemleri kar getirmemeye başlamıştır. 2018’den itibaren alternatif kripto paralara daha çok ilgi gösterilmektedir.

Ripple – iyi bir yatırım

Ripple bir ödeme sistemi ve döviz bozdurma ağıdır. Bu sistem dünya genelinde işlem yapabilmektedir. Ripple iki tarafın gerçekleştirdiği işlemlerde işlemin doğru bir şekilde gerçekleştiğini hızlı bir şekilde teyit edebilen güvenilir bir aracı görevi görmektedir. Ripple geleneksel dövizlerin, Bitcoin gibi kripto paraların ve altın gibi değerli eşyaların değiş tokuşunu kolaylaştıran bir sistemdir.

Bitwave genel müdürü Pat White şöyle söylemektedir: “Ripple, SWIFT [dünya genelinde kullanılan para transferi ağı] sisteminin yerine geçmeyi ya da finans kuruluşları arasındaki işlem katmanının yerine geçmeyi amaçlayan bir sistemdir”.

Kullanıcılar ağı kullanabilmek için XRP kripto para birimi ile küçük bir işlem masrafı öderler. Ripple ağında işlem başına alınan standart masraf 0,00001 XRP’dir. Bu, bankaların uluslararası para transferleri için talep ettikleri işlem masraflarına kıyasla oldukça düşük bir masraftır.

XRP, Jed McCaleb, Arthur Britto ve David Schwartz tarafından tasarlanan XRP Ledger adlı blockchain tabanlı bir kripto paradır. Ripple’ı yaratan McCaleb ve Britto XRP’yi ağdaki işlemleri kolaylaştırmak amacıyla kullanmışlardır. XRP, yatırım yapmak, diğer kripto paraları satın almada kullanmak ya da Ripple ağında işlem yapmak amacıyla kullanılabilmektedir.

XRP blockchaini diğer kripto paralara kıyasla farklıdır. Diğer kripto paraların işlem defterleri herkese açıktır. İsteyen herkes karmaşık denklemleri çözmek suretiyle teyit işlemlerini gerçekleştirebilirler. İşlemler güvenlidir çünkü herhangi bir işlemin defter sahiplerinin çoğunluğu tarafından teyit edilmesi gerekmektedir. Ripple’da ise yeni bir işlem oluşturulduğunda teyit ediciler defterlerini üç ila beş saniyelik aralıklarla güncellerler ve diğer defterlerden farklı olmadıklarını teyit ederler. Herhangi bir fark tespit edildiğinde bağlantıyı keserler. Böylece Ripple işlemleri güvenli ve verimli bir şekilde teyit edebilmektedir. Bu da Ripple’ın Bitcoin gibi diğer kripto paralara göre daha avantajlı hale gelmesine neden olmaktadır.

Ripple birçok büyük kuruluş için oldukça kullanışlı bir ağ olduğundan XRP tokenleri son yıllarda büyük bir değer artışı yaşamıştır.

Ripple Paketi – yatırım yapmayı öğrenin

Bir süre önce Ripple kripto paraya yatırım ile ilgili eğitim almak için kullanabileceğiniz yeni bir ürün piyasaya sürüldü. Bu, Ripple Paketi olarak adlandırılan kripto para hediyeli eğitim paketidir. Ripple Paketi, geleceği parlak olan bu para birimine yatırım yapmak isteyen başlangıç seviye kişilere yönelik e-kitaplar, webinarlar ve eğitim materyalleri içeren bir settir. Ripple Paketi ile birlikte özel bir kod ve kart verilmektedir. Bunlar ile erişilen ve ücretsiz olarak verilen bir miktar XRP tokeni ile yatırım yapmaya başlamak mümkün olmaktadır.

Ripple Paketinde ilgi çekici ve kapsamlı eğitim materyalleri bulunmaktadır. Paketlerde ayrıca dijital paralara yatırım ile ilgili en yeni trendlerin yanı sıra genel olarak yatırım konusunu ele alan materyaller de bulunmaktadır. Bütün bu özellikleriyle bu tür paketler, dijital paralara yatırım macerasına atılmak isteyen herkes için benzersiz birer ürün olarak görülebilirler.

Peki nasıl çalışıyor?

Ripple Paketi kripto paranın güvenliğini nasıl sağlıyor? Bütün işlemler çevrimiçi olarak gerçekleştirilmektedir. Paketi satın alan müşteriye özel olarak güvenceye alınmış bir zarf gönderilmektedir. Bu zarfta rastgele oluşturulan bir Ripple Kodu bulunmaktadır. Kartta bulunan Ripple Kodu, dijital paranın muhafaza edildiği hesaba giriş için gerekli kullanıcı adı ve şifredir.

Ripple Kodu bulunan müşteri sahibi olduğu dijital paranın değerini görebilir. Ancak, bu parayı bozdurmak için e-mail üzerinden teyit gereklidir. E-cüzdanda bulunan paranın yönetilebilmesi için, aracıya Ripple Kodunun verilmesi ve kimlik doğrulama işleminin tamamlanması gerekmektedir. 

Dijital para miktarını görmek ve dijital parayı yönetmek ile ilgili talimatlar müşteriye e-mail aracılığıyla gönderilmektedir. Herhangi bir sorun halinde Paketi alan kişi müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ek destek elde edebilmektedir.

Ripple Paketi sadece Eğitim Paketi kapsamında elde edilebilir. Onu elde etmek için satıcıyla e-mail aracılığıyla iletişime geçilmeli ve telefon görüşmesi randevusu alınmalıdır. Telefon görüşmesi sırasında ticari teklif sunulacak ve paketle ilgili bilgiler verilecektir. Satın alma sonrasında müşteri kendisine e-mail aracılığıyla gönderilen eğitim materyallerine erişim, webinarlara kaydolma ve dijital paranın değerini takip etme hakkı kazanmaktadır. Aynı zamanda müşteriye, üzerinde bir kod bulunan Ripple Kartı posta ile gönderilmektedir. Bu kartı teslim alabilmek için kimlik göstermek şarttır.

Ripple Paketi ile ilgili müşteri görüşleri

Ripple Paketi ile ilgili görüşlerde ücretsiz dijital paranın yanı sıra eğitim paketi elde etmek için kullanılan yenilikçi bir yöntem olduğunun altı çizilmektedir. Bu nedenle, konuyla ilgili forumlarda birçok yorum bulunmaktadır. Ripple Paketi satın alan müşterilerin büyük çoğunluğunun ürünle ilgili olarak olumlu görüş bildirdiği görülmektedir.

•            Eğitim materyalleri çok çabuk elime geçti. Kripto paramı da teslim aldım … öğrenmeye başladım bile

Nick: Ali38

•            Aracı olayı ilk başta çok hoşuma gitmemişti ama böylece bilmediğim teknik işlemler gerçekleştirmek zorunda kalmıyorum o yüzden memnunum. Dahası Ripple’ın değeri git gide artıyor.

 Nick: kerim

 •           uzun bir süredir ripple’ı gözüme kestirmiştim zaten. Paket ve ripple kartı elime geçti. Aracıyla görüştüm ve ürünün nasıl kullanıldığını öğrendim.

Nick: kerim

 •           Benzer paketleri yıllardır piyasada görüyorum. Yeni bir ürün değil yani. Piyasada tutunabildilerse işe yarıyorlar demektir. Hem eğitim hem kripto para alıyorsunuz. Gayet güzel.

Nick: kerim

Başlangıç seviye yatırımcılar için iyi bir çözüm olan Ripple Paketi, yatırım ile ilgili teorik bilgilerin paketle birlikte gelen dijital para sayesinde pratiğe dökülmesini sağlamaktadır. Paket, eğitimlere erişim sağlamasının yanı sıra Ripple’a yatırım tecrübesi de kazandırmaktadır. Bu tür ürünlerin en büyük avantajı, müşterinin sadece eğitim paketleri karşılığında ödeme yapması, dijital parayı ise ücretsiz olarak elde etmesidir. Dolayısıyla, ilk yatırımınızı kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilir ve geleceği oldukça parlak olan dijital paralara yatırım maceranıza hemen başlayabilirsiniz.

Post Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *